Sıkışma sendromu nedir? Tedavisi nasıl olur?

Sıkışma Sendromu Nedir ? Omuz ağrısı olan hastaların en çok şikayette bulunduğu rahatsızlıklardan biri sıkışma sendromudur. Hastaların genel şikayeti, Sıkışma sendromu belirtileri olan, Geceleri oluşan omuz ağrıları ve koluyla baş üstü hareketler yaparken oluşan ağrılardır.

Sıkışma sendromu nedir ?

Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS), Omuz ekleminde bursa adı verilen yağlayıcı kesecikler vardır. Omuz ağrısına sebep oluşturacak travmalar, enfeksiyonlar, ödem ve iltihaplanma gibi sebeplerden dolayı bu keseciklerde şişme meydana gelir ve sıkışma sendromu oluşur. Omuz başı üzerindeki kemik çatıda bulunan ön kısmın aşırı kıvrık olması, kol hareketini yukarı doğru kaldırdığınızda tendonların sıkışmasına neden olur. Daha sonra yaşanan sürtünmeyle tendinit gelişir ilerleyen evrede yırtıkların oluşmasına neden olur.

Sıkışma sendromu

Sıkışma sendromunun nedenleri, Bu sendromu açıklamak gerekirse, genel olarak tek bir travmatik olay değil de, daha çok tekrarlayan mikro travmalara sebep olan omuzun aşırı kullanma durumu diyebiliriz. Oluşan ufak mikro travmalar sonucu rotator manşette veya subakromiyal bursada iltihaplanmalar oluşur. Sonrasında sıkışma sendromunu meydana getirir.

Sıkışma sendromu kimlerde görülür

Omuz ağrılarının nedenleri arasında en sık görülen hastalık türüdür. Genellikle 40 yaş üzeri yetişkinlerde ve  sportif faaliyetlerde bulunan genç atletlerde görülmektedir. Omuz eklemini sık tekrarlayan hareketlerde bulunan, cam silen ev kadınlarında veya boya işi yapan ustalarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

Sıkışma sendromu tedavisi

Sıkışma sendromu tespit edilen hastaya öncelikle fiziksel hareketler, ağrı olan bölgenin dinlendirilmesi, çeşitli ilaçlar ile konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedaviye cevap vermeyen hastalara cerrahi müdahele uygulanır. Bu yüzden ilk evreler oldukça önemlidir. Erken teşhislerde konservatif tedavi ile sıkışma sendromu tedavi edilme şansı oldukça yüksektir. Öncelikli tercih konservatif tedavi olarak bunun yanında medikasyon, fizyo terapi ve şok dalga terapisi uygulanırken tedaviye cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahale uygulanır. Yapılan araştırmalarda şok dalga tedavisi ve ultrason tedavisi etkisinin düşük olduğu ve fizyo terapinin ilk tedavi olarak uygulanmasının etkin olduğu görülmüştür.

Subakromiyal steroid enjeksiyonu da sıkışma sendromu tedavisinde kabul edilen ve oldukça yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir. Lokal anestetik ile birlikte yapılan bu enjeksiyon uygulaması, hastalığın tanısı, tedavisi ve hem de uygulanabilecek cerrahi tedavinin yapılması hakkında fikir vermesi bakımından oldukça önemlidir. Cerrahi tedavi, 3–6 ay arasındaki konservatif tedaviye cevap vermeyen hastalar için önerilmektedir

konu: Sıkışma sendromu nedir? Tedavisi nasıl olur?

www.omuzagrilari.com

www.ncbi.nlm.nih.gov/

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir