Omuz ağrısı tedavisi ve Omuz ameliyatı?

Omuz ağrısı tedavisi ve Omuz ameliyatı

  • Omuz ağrısı ilaç tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi ve Omuz ameliyatı, İlk evrelerde Omuz ağrısı tedavisi çeşitli ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır. Kas gevşeticiler, iltihap giderici ilaçlar, romatizmal kremler ve ağrı kesiciler hastaya uygulanmaktadır. İlaçlar doktor tarafından belirlenip, önerilen dozlarda uygulanmalıdır. Omuz ağrısı tedavisi olarak diğer bir ilaç şekli ise lokal enjeksiyondur. Lokal enjeksiyonlar oldukça önemlidir. Doktor tarafından doğru bölgeye enjekte edilmelidir. Lokal enjeksiyonlar lokal anestezik, kortizon ve kıkırdak yenileyici ilaçlar olarak uygulanmaktadır. İlk tedavi yöntemi genellikle kas gevşetici ve enflamasyon giderici ilaçlar olarak uygulansa da Sonraki evrelerde lokal enjeksiyon yerini almaktadır.

omuz ağrısı
  • Omuz ağrısı fizik tedavi

Omuz ağrılarında fizik tedavi iyileşme açısından oldukça önemli bir tedavi yönetimidir. Hastalığın tanısı koyulduktan sonra bu hastalığa uygun program verilir. Öncelikli amaç ağrıyı ve inflamasyonu azaltıp, hastanın rahat uyuyabilmesi ve günlük yaşam kalitesini arttırmaktır. Hasta hareketi kendi başına yapamıyorsa bu pasif omuz fleksiyonudur (pasif egzersiz) Bu durumda ki hastalara medikal tedavi ve psikiyatrik tedavi uygulanmalıdır. Hasta sırt üstü yatırılıp hareketler doktor tarafından desteklenerek uygulanır. Hasta hareketleri yaparken zorlanmıyorsa kendi başına yapabiliyorsa buna aktif omuz fleksiyonu denir. Hasta verilen egzersizleri kendi başına uygulayabilir. Egzersizlerde yardımcı rehabilitasyon araçları da kullanılabilir. Bunlar tırmanma merdiveni, omuz çarkı, makaralı ip sarma gibi çeşitli rehabilitasyon aktiviteleri ile omuzun çalışma kapasitesi arttırılmaya çalışılır.

omuz fizik tedavi

Omuz ağrısı tedavisi ve Omuz ameliyatı

 

Omuz ağrısı fizik tedavi yöntemleri

 

Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (Tens) ; Deri üzerine yerleştirilen yüzeysel elektrotlar aracılığıyla analjezik etki sağlayan elektrik akımlarıdır. Asıl amacı kas ve iskelet ağrısının kısır döngüsünü kırması ve ağrıyı hafifletmesidir. Vücudun gevşemesi için faydalı olduğundan ve bağımlılık yapmadığı için sıkça kullanılmaktadır.

Ultrason; Derin ısıtma yapabilen en iyi fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Kan akışının hızlandırılması, dolaşımın düzenlenmesi, oluşan ödemin azalmasında ve ağrının azalmasında etkilidir.

Kinezyolojik bantlama Son yıllarda oldukça kullanılan elastik bir bantla uygulanan tedavi yöntemidir. Amacı; kan, lenf akımı ve kas gücünün arttırılması, anormal durumdaki kas gerimini azaltması ve sublukse eklemleri düzeltmesi olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda konvansiyonel fizik tedavi uygulamaları ile kinezylojik bantlama karşılaştırılmış ve bantlama tedavisi daha etkili görülmüştür.

Akupuntur tedavisi, Özel iğnelerin vücuttaki belirlenen noktalara batırılmasıyla iyileşmenin uyarılması amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda uzun iğneler aracılığıyla yapılan derin akapunturun omuz periartritli hastaların fonsksiyonel düzelmelerin olduğu ve yan etkisinin olmadığı görülmüştür.

PRP tedavisi, son dönemlerde sık kullanılan diğer bir tedavi şekli ise kök hücre tedavisi olan PRP tedavisidir. PRP nedir derseniz? kişinin kanından alınan pıhtılaşma hücrelerinin bir takım işlemlere tabi tutularak elde edilen serumun enjeksiyon yöntemidir. Sorunlu bölgeye enjekte edilerek dokunun kendi kendini yenilemesi sağlanmaktadır. Yırtılma ve zedelenme gibi rahatsızlıklarda kök hücre tedavisi uygulanmaktadır.

Omuz ağrısı tedavisi ve Omuz ameliyatı nasıl olur ?

  • Omuz ameliyatı

Doktorun koyduğu hastalık tanısı ve hastalığın seviyesine göre tedavi planlanır. Tedavi sonucu fayda sağlanmamışsa cerrahi müdahale uygulanır.

Artroskopi dediğimiz kapalı ameliyat diğeri ise Açık cerrahi tedaviler

Omuz Artroskopisi ameliyatı nasıl uygulanır?

     Omuz iskeletine kamera yardımı ile uygulanan kapalı ameliyat şeklidir. Kamera sayesinde Hastalığın hem tanısında hemde tedavisinde kullanılır. Kapalı bir yöntem olduğundan günü birlik  taburcu olma olanağı sağlar. Ameliyat süreci açık ameliyata göre daha kısadır, kanamalar olmaz, erken hareket ve yaşamsal faaliyetlere erken dönüş imkanı sağlar. Hastalığınıza göre değişkenlik gösterse de, ameliyat sonrası 4-6 hafta arası kolunuz askıda durabilir. 4-6 hafta sonrasında kol askısı çıkarılıp fizik tedavi hareketleri uygulanmaya başlar. Bu süreçte fizik tedavi oldukça önemlidir. Kontrollü tedavilerin uygulanması sonucu 6 ay içinde omuz yapınız eski sağlığına kavuşabilir.

omuz ameliyatı

Günümüzde omuz ağrısı ameliyatı  gereken hastalıkların hemen hemen hepsinin tedavisi artroskopi yöntemi ile mümkündür. Cerrahi tedavi uygulanmaya karar verilmişse ilk tercih Artroskopik tedavisi olmalıdır.

Konu; Omuz ağrısı tedavisi ?

www.omuzagrilari.com

www.ncbi.nlm.nih.gov/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir