Omuz Ağrılarına Ne iyi Gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer?

Omuz Ağrılarına Ne iyi Gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer?

Bir çok nedeni olan Omuz ağrıları çoğu zaman hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Özellikle gece şiddetlenen ağrılar uykudan uyanmamıza sebep olabilir. Gün içinde olan ağrılar iş yaşantımızı etkilediği gibi hareket alanımızın kısıtlanmasına sebep olur.  Omuz ağrılarına ne iyi gelir, Omuz ağrısı nasıl geçer ? sorularını sizler için cevaplayacağız.

Omuz Ağrılarına Ne iyi Gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer?

Soğuk tedavi uygulaması

Omuz ağrısını bastıran en önemli uygulamaların başında soğuk tedavi uygulaması gelir. Buz uygulaması ile bölgedeki dokunun ısısı düşerek kan akışı azalır ve doku metabolizmasını yavaşlatır. Anestezik etki yaratarak ağrı hissiyatını azaltır ve ağrı kesici özelliğini gösterir. Soğuk tedavinin ağrı kesici özelliği bilimsel bir gerçektir. Bu yüzden günde 4-5 defa 15 dakikalık Buz uygulaması yaparak omuz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Omuz ağrısı nasıl geçer?

Omuz ağrısı buz tedavisi etkileşimi

  • ilk 3. dakikaya kadar soğukluk hissi
  • 2-7 dakika arası yanma ve acı hissi
  • 5-12 dakika arası uyuşma hissi artar ve analjezik etki ortaya çıkar
  • 15. dakika sonunda soğuk tedavinin etkileri tersine döner ve metabolizma hızlanarak refleks vazodilatasyon dediğimiz kan damarları genişlemesi olayı gerçekleşir.

Buz tedavisinin önemi

Özellikle ilk yaralanmalar oluştuğu akut dönemde ilk 72 saat içinde uygulanan buz tedavisi, inflamasyon oluşmasını önlemek adına oldukça etkilidir. Damar çeperinin daralmasıyla, damarın geçirgenliği azalır bu sayede iltihaplı hücrelerin hücre içine sızmasını engeller ve soğuk uygulama sayesinde ödemin önüne geçilmiş olur.

İnflamasyon nedir? incilen, yaralanan ağrıyı oluşturan bölgenin iltihaplanıp şişmesi

Omuz Ağrılarına Ne iyi Gelir, Omuz ağrısı nasıl geçer

Omuz Egzersizleri

omuz ağrısını tedavi edici faktörlerden en önemlisidir. Evde kendi başınıza yapacağınız hareketler ile omuz eklemlerine hareket açıklığı kazandımış olursunuz. Omuz egzersizleri ve sonrasında uygulanan buz tedavisi ile amaç hastanın ağrısını, inflamasyonunu azaltıp rahat uyumasını sağlaması ve yaşam kalitesini geriye kazanmasıdır. Omuz ağrınızın oluşturduğu, omuz hastalığınıza göre verilen omuz egzersizleri farklılık gösterebilir bu yüzden size verilmiş olan omuz egzersizlerini yapmanız omuz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Sarkaç hareketi, Hafifçe eğilerek kolunuzu boşluğa salın ve Kolunuzla daire çizerek omuz hareket kabiliyetinin artmasını sağlayın. Bunu 10 kere tekrarladıktan sonra diğer kolunuza geçebilirsiniz. En çok uygulanan omuz egzersizlerinden biri olan sarkaç hareketi Eklemin kan dolaşımını arttırmakta olup eklem çevresindeki kasların rahatlamasını sağlar.

omuz ağrısı egzersizi

TENS UYGULAMASI

Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (Tens) ; Deri üzerine yerleştirilen yüzeysel elektrotlar aracılığıyla analjezik (ağrı kesici) etki sağlayan elektrik akımlarıdır. Asıl amacı kas ve iskelet ağrısının kısır döngüsünü kırması ve ağrının hafiflemesine yardımcı olmasıdır. Vücudun gevşemesi için faydalı olduğundan ve bağımlılık yapmadığı için sıkça kullanılmaktadır. Daha küçük, taşınabilir ve pille çalışan yapısı olduğundan tercih edilmektedir.

omuz ağrısı tedavisi

KAS GEVŞETİCİ VE İLTİHAP GİDERİCİ KREMLER

Hekim tavsiyeli verilen kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kısa sürelide olsa rahatlamanızı sağlar. Daha sonraki aşamalarda, hastalığınızın ilerleyişine göre tedavi yöntemleri belirlenerek tedavi uygulanmaya başlar. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler geçici olarak rahatlamanızı sağlasa da uzun vadede fizik tedavi hareketleriyle desteklenmesi gerekecektir.

DOĞRU UYKU POZİSYONU

Uyuduktan sonra omuz ağrısı birçok hasta için sık görülen bir sorundur ve bu her geçen gün artmaktadır. bu sebep uygun uyku pozisyonunu bilmediğimizden kaynaklanmaktadır. Omuz ağrısı yanı sıra, sırt ağrıları ve boyun ağrıları ile de yüzleşiyoruz. Omuz rahatsızlığı olan hastaların bir çoğu ağrı oluşan omuzu üzerine yatmakta ve bu yüzden gece şiddetli ağrılar ile uyku bölünmeleri yaşanmaktadır. Bu yüzden omuz ağrısı olan hastaların kesinlikle ağrılı omuzun üzerine yatmamaları ve ağrılı olan kolun altına yastık koymaları gerekir.

omuz ağrısına ne iyi gelir

 

Konu; Omuz Ağrılarına Ne iyi Gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer?

www.omuzagrilari.com

www.ncbi.nlm.nih.gov/

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir