Donuk Omuz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz hastası olan insanlar genellikle omuz ağrısı, sertlik ve hareket etmede zorluk yaşarlar. Giyinmek veya dolapta bir şeye ulaşmak gibi günlük aktiviteler donuk omuzlu hastalar için zor olabilir. Donuk Omuz genellikle 40 ila 60, yaşlarındaki yetişkin insanları etkiler. Kadınlarda ve diyabet gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde daha yaygındır.

Omuz eklemini çevreleyen bağlardan oluşan omuz eklemi kapsülü iltihaplandığında, kalınlaştığında ve hareket kapasitesini kısıtladığında semptomlar hissedilir. Erken donmuş omuz semptomları (ağrı ve sınırlı hareket), labral yırtıklar ve rotator manşet yırtıkları da dahil olmak üzere diğer omuz durumlarının semptomlarına benzer, teşhisi bir eliminasyon süreci haline getirir. Donmuş omuz ayrıca tıbbi adı, yapışkan kapsülit olarak da adlandırılır.

Donmuş Omuzun 3 Aşaması

Donmuş omuzun üç farklı fazı vardır. Her aşama bir kaç hafta ila ay sürebilir

 1. Donma, ağrı zamanla artar
 2. Donmuş, sertlik birincil semptom olduğunda ve omuz ağrısı azalabilir
 3. Omuz kuvveti ve hareketi tamamen veya kısmen normale döndüğünde çözülme

Donmuş omuzlu birçok insan cerrahiye ihtiyaç duymaz ve omuz ağrısını azaltabilen enjeksiyonlar ve fizik tedavi gibi cerrahi olmayan tedavilerle hareketi yeniden kazanabilir.

Ağrılar

Donuk omuz ağrıları, omuzun üstünde ve bazen de üst kolda hissedilir. Ağrı yavaş yavaş başlar ve omuz hareketi ile yoğunlaşır. Ağrı, durumun erken aşamasında genellikle daha kötüdür ve bu durumun sonraki aşamalarında azalır.

Omuz sertliği

Omuz eklem kapsülü sıkılaştıkça, omuzun hareket alanında belirgin bir azalma meydana gelir. Donmuş omuza sahip insanlar genellikle kol hareketi ile ağrı çekerler, bu nedenle bundan kaçınmaya çalışırlar. Ancak kol hareketinden kaçınmak daha fazla sertliğe yol açabilir. Hareketlilik iyileşir ve durum iyileştikçe tamamen geri yüklenebilir.

Uyku problemi Etkilenen tarafta uyumak genellikle rahatsız edici veya hatta ağrılıdır.

Donmuş Omuz Aşamaları

Spesifik semptomlar, dondurulmuş omuzun üç farklı aşaması ile ilişkilidir.

1. Donma (ağrılı)
Bu başlangıç ​​aşaması 6 haftadan 9 aya kadar değişir ve ağrı zamanla kademeli olarak artar. Ağrı yoğunlaştıkça, omuz sonunda hareket aralığını kaybeder. Ağrı geceleri kötüleşir ve uyku zorlaşır. İbuprofen gibi reçetesiz steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ağrıyı yeterince tedavi edemeyebilir.

2. Donmuş
Bu 4 ila 6 aylık süre boyunca omuz ağrısı azalabilir. Bununla birlikte, omuz eklemi bu aşamada sertleşir ve giyinmek gibi günlük aktiviteler zordur. Omuz kasları hareketsizlikten dolayı zayıflayabilir – muhtemelen hasta ve / veya doktor tarafından görülebilir değişikliklere neden olabilir.

3. Çözülme
Çözülme aşaması 6 aydan 2 yıla kadar sürebilir. Omuzun gücü ve hareketi tamamen veya kısmen normale dönebilir. Bu aşamada da ağrı azalmaya devam eder.

Dondurulmuş omuz (yapışkan kapsulit), genellikle 40 ile 60 yaş arası yetişkinler etkiler 1 herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak bu durum. Yaşa ek olarak, risk faktörleri şunları içerir:

Cinsiyet. Kadınların donmuş omuz geliştirme olasılığı daha yüksektir. Uzmanlar bunun menopoz gibi hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklandığından şüpheleniyor.

Diyabet. Diyabetli insanlar , yaklaşık% 2 olan genel nüfusa kıyasla daha yüksek bir donmuş omuz oranına (% 10 ila% 20 ) sahiptir.  Bu artışın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bazı uzmanlar doğal olarak bulunan kolajen proteinlere bağlamak glikoz molekülleri (şeker) teorize omuz eklemi sertliği neden kapsül. Diyabetli kişilerin de her iki omuzda da bu durumu geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Diğer hastalıklar ve durumlar. Diyabetin yanı sıra, diğer sağlık sorunları da dahil olmak üzere donmuş omuz gelişme riskini artırır:

 • Tiroid problemleri (hipotiroidizm ve hipertiroidizm)
 • Depresyon
 • Kalp-damar hastalığı
 • Akciğer hastalığı
 • Meme kanseri
 • Açık kalp ameliyatı
 • Polimiyalji romatika (sertliğe ve kas rahatsızlığına neden olan inflamatuar bir durum)
 • Parkinson hastalığı

Omuz sertliği Parkinson hastalığının ilk endikasyonlarından biri olabilir.  Akciğer veya meme kanseri olan kişilerde donmuş omuz vakaları da olmuştur.

Hareketsizlik dönemleri. Yaralanma, ameliyat, felç veya hastalıktan kaynaklanan uzun süre hareketsizlik donmuş omuza neden olabilir. İnsanlar bu zamanlarda iltihaplanmaya duyarlı olabilir veya sert doku geliştirebilir. Omuz cerrahisini takiben fizik tedavi egzersizlerini tamamlamak bu durumu önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer omuz sorunları. Donmuş omuz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer omuz problemlerinin yanında ortaya çıkabilir

 • Rotator kafta kalsifik tendinit veya kalsiyum birikintileri.
 • Rotator manşet yırtılması veya omuzdaki büyük tendonun yaralanması 

Donuk Omuz Tedavisi

Tedavi olmadan semptomlar genellikle yaklaşık iki yıl içinde geçer. Donmuş omuzlu kişilerin% 90’ından fazlası fizik tedavi ve ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçlar gibi cerrahi olmayan tedavi ile daha iyi hale gelir. Semptomlar zamanla ve cerrahi olmayan tedavilerle azalmaz veya çözülmezse, cerrahi bir seçenek olabilir.

Ameliyatsız Tedavi

Donmuş omuz için cerrahi olmayan birkaç tedavi seçeneği vardır. Bunlar:

İbuprofen, naproksen ve aspirin gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar  şişme ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Omuz hareketini arttırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış fizik tedavi egzersizleri ve esnemeler. Bir kişiye evde tamamlanması veya öngörülen fizik tedavi randevularına katılması için bir egzersiz programı verilebilir. İlerleme yavaş olabilir. İyileşmeyi görmek haftalar ile aylar arasında sürebilir. Donuk omuz egzersizleri

Omuz eklemine steroid enjeksiyonları yapılır. Steroid enjeksiyonları omuz eklemindeki iltihabı azaltır. Azaltılmış iltihaplanma genellikle ağrının azalmasına neden olur ve terapistin omuzu germesine izin verir. Ağrının azalması birkaç gün sürebilir ve ağrı azalması haftalarca sürebilir veya uzun süreli olabilir.

Cerrahi Müdahale

Cerrahi olmayan tedavi etkisizse ve semptomlar devam ederse, dikkate alınması gereken başka seçenekler de vardır.

Omuz artroskopisi. Bu, doktor omuz eklem kapsülündeki anormal, yapışkan dokuyu kestiğinde yaygın bir prosedürdür. Prosedür omuz hareket aralığını ve omuz hareketini artırmak için tasarlanmıştır. Ameliyattan sonra hastaya genellikle fizik tedavi verilir.

Anestezi altında manipülasyon. Hasta anestezi altındayken, doktor etkilenen omzu birden fazla yöne hareket ettirir – omuz eklem kapsülünde skar dokusunu yırtarak ve parçalayarak.

Rotator Manşet Ameliyatı

Bu prosedürlerin her ikisi de küçük bir enfeksiyon riski ve sert bir omuzun manipülasyonundan kaynaklanabilecek olası kırık gibi olası riskleri ve komplikasyonları taşır. Hastalar ve doktorlar, potansiyel risklere karşı ameliyat olmanın artılarını ve eksilerini tartmalıdır.

Ameliyattan sonra, hastalar genellikle ameliyattan sonraki ilk iki hafta boyunca günlük tedaviye ihtiyaç duyarlar ve adezyonların gelişmesini önlemek için evde yapmak için egzersizler verilecektir. Ameliyattan sonra 12 ay boyunca bu egzersizlere devam edilmesi önerilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir